7 kwietnia, 2016

Farbowanie wełnianych loków

Potrzebujemy:
-wełna do farbowania
-Rękawiczki
-folia spożywcza
-naczynie do rozrobienia barwnika
-plastikowa łyżka
-naczynie żaroodporne z przykrywką
-ocet

KROK 1
Ważne żeby przed farbowaniem wyprać wełnę w mydle lub płynie do naczyń. Ten zabieg „odtłuści” ją i pozbędziemy się kurzu i brudu. Ułatwi nam to przyjęcie się barwnika. Nawet jeśli wełna została zakupiona jako już prana ja i tak polecam wykonać tę czynność.

KROK 2
Mokrą wełnę farbuje się łatwiej (ja za pierwszym razem popełniłam błąd i farbowałam suchą. Barwnik nie wsiąknął tak dobrze jak w mokrą wełnę i w efekcie musiałam całe farbowanie wykonać po raz drugi). Układamy ją na foli i rozrabiamy barwnik według instrukcji na opakowaniu.

farbowanie wełny barwnikiem

KROK 3
Polewamy barwnikiem wełnę i tu koniecznie miejcie na rękach rękawiczki. Ugniatamy rękoma, tak aby wszystko nam ładnie wsiąknęło. Dobrze jest też włożyć wszystko do żaroodpornego naczynia, zalać barwnikiem i wtedy troszkę ugniatać. Ja zrobiłam to na foli, po czym zwinęłam i włożyłam do naczynia.

wgniatamy barwnik

KROK 4
Przykrywamy naczynie i wkładamy je do mikrofalówki na 5 min (tutaj jeśli chodzi o czas to różne źródła, różnie podają. Jedni wkładają na 10 min inni na 3 min…)

farbowanie wełny w mikrofali

KROK 5
Odstawiamy naczynie do CAŁKOWITEGO ostygnięcia.

farbowanie wełny

KROK 6
Dopiero po wystygnięciu przekładamy wełnę do miski z wodą i octem. Ja wlałam pół szklanki octu i zostawiłam wszystko na dwie godziny. Po tym czasie płuczemy naszą wełnę wodą. Dobrym znakiem jest kiedy woda przy płukaniu jest czysta, lub dość szybko robi się przejrzysta.

czarna filcowana kamizelka
Z moich loków powstała filcowana kamizelka

Dajcie znać jeśli macie jakieś doświadczenia z farbowaniem. Ja wciąż się tego uczę, dlatego chętnie poznam inne metody. Do opisanego wyżej sposobu doszłam przez kilka wzmianek zaczerpniętych z internetu no i metodą prób i błędów… 🙂

© Copyright - Nocny Motyl, wszelkei prawa zastrzeżone.